Diagnostika

Storosios žarnos vėžio ankstyvoji diagnostika. Ką žada ateitis?

By 2017-11-26 sausio 29th, 2018 No Comments
Gydytojas ir stetoskopas

Storosios žarnos (kolorektalinis) vėžys yra piktybinė liga, kuri sukelia trečdalį su vėžiu susijusių mirčių. Mirtingumas ir sergamumas, susiję su storosios žarnos vėžiu, didėja visame pasaulyje iš dalies dėl ankstyvosios ligos diagnostikos trūkumo.

Paprastai yra atliekamas kolonoskopijos tyrimas, kuris yra invazinis ir paprastai nemalonus, todėl dažnai norima procedūros išvengti. Kaip alternatyva atsiranda kiti neinvaziniai bei lengvai prieinami tyrimai – vėžio biožymenys.

Straipsnyje apžvelgiami biologiniai žymenys, kuriais galima anksti nustatyti ir stebėti kolorektalinį vėžį. Plačiausiai šiuo metu naudojamas kraujyje randamas kolorektalinio vėžio biožymuo – karcinoembrioninis antigenas (angl. CEA), tačiau šio žymens kiekis padidėja ir nesant piktybinės ligos – CEA gali parodyti uždegiminę žarnyno ligą, pankreatitą, kepenų ligą ir kt.

Tačiau aktyviai ieškoma naujų vėžio žymenų siekiant anksti aptikti ligą. Atrandami daug žadantys jautrūs ir specifiški žymenys – kraujyje cirkuliuojanti auglio DNR, specifiški baltymai, kraujyje cirkuliuojančios auglio ląstelės. Daugiau apie tai pasiskaityti galite čia.