Naujienos

Hormonai, atsakingi už gerą nuotaiką ir meilės jausmą

By 2018-02-27 kovo 2nd, 2018 No Comments
Laiminga moteris vasarą

Kai meilė tvyro ore ir drugeliai plazda pilve, Jūs ne tik jaučiatės, Jūs ir esate kitokie. Meilė iš tiesų keičia mus, žmones. Užmezgus romantiškus santykius, užvedamos tam tikros grandininės cheminės reakcijos organizmą valdančioje neuroendokrininėje sistemoje.

Hormonai, atsakingi už mūsų jausmus 

Įsimylėję jaučiame stiprų potraukį kitam asmeniui, tarsi euforiją būnant su juo. Taip nutinka dėl smegenyse esančių hormonų – dopamino, adrenalino, oksitocino ir vazopresino – veikimo. Šios cheminės medžiagos veikia skirtingais santykių formavimosi etapais ir padeda užmegzti ryšį su partneriu.

Dopaminas yra vienas iš hormonų, atsakingų už pakilios nuotaikos kūrimą. Ar kada susimąstėte, kodėl norisi mylimojo nuotrauką kaskart matyti mobiliąjame telefone, ant darbalaukio kompiuteryje, prie lovos miegamąjame, kodėl malonu žvelgti į kartu praleistų atostogų akimirkas? Kai dopamino kiekis kyla, ima atrodyti, jog niekas kitas nebesvarbu, tik naujasis partneris.

Oksitocinas – hormonas, kurio dėka, ne tik ką tik pagimdžiusios mamos ima justi artumą su kūdikiu, norą jį globoti, bet ir įsimylėjėlius apima noras liesti, glostyti, apsikabinti ir bučiuoti partnerį.

Dažnam prieš didįjį pasimatymą  pradės dažniau plakti širdis, delnai taps drėgni nuo šalto prakaito. Tai ne tik dėl augančio nerimo, bet ir dėl adrenalino bei norepinefrino veikimo.

Numesti svorio padeda streso hormonas – kortizolis 

Daugelis jaunuolių pirmą kartą pradėję susitikinėti (ar būsimų jaunavedžių prieš vestuves) praranda apetitą, numeta svorio. Taip organizmas bando pasakyti, jog Jums tikrai patinka tas žmogus. Tai streso hormono – kortizolio – poveikis, jis skatina skradžio kraujagysles susitraukti. Remiantis 2004 metais atlikto mokslinio tyrimo duomenimis (“Hormonal changes when falling in love“ Psichoendokrinology, 2004 Aug.), apsiprantant su nauja situacija per 12-24 mėnesius, šis kortizolio kiekio padidėjimas pamažu praeina.

Ne veltui sakoma, jog mūsų akys viską išduoda (galite išbandyti namuose!). Kai pajuntame potraukį kitam asmeniui (net jei jis stovi tolimiausiame kambario gale, ar yra visai šalia), dėl simpatinės nervų sistemos stimuliavimo akių vyzdžiai išsiplečia.

Perengė gyd. Martyna Kasparavičienė