Naujienos

Kaip apsaugoti savo širdį?

By 2018-09-20 spalio 2nd, 2018 No Comments

Ar žinojote, kad jūsų kraujas gali suteikti daug žinių apie riziką susirgti širdies ir kraujagyslių ligomis? Pasirūpinkite rudenį savo sveikata ir atlikite širdies ir kraujagyslių ligų prevencijos programą už patrauklią kainą.

Sudarytoje programoje įtraukėme tik pačius objektyviausius laboratorinius kraujo tyrimus, kurie vertinami bendrai apžvelgiant kardiovaskulinės sistemos būklę ir derinant šiuos tyrimus kartu su instrumentiniais tyrimais (EKG, širdies echoskopijos, krūtinės ląstos rentgenograma ir kt.) padeda laiku užkirsti kelią ligos vystymuisi. Žinoma, visada reikia nepamiršti, kad geriausia prevencija užkertanti kelią ligų atsiradimui, yra gyvenimo būdo korekcija – sportas, subalansuota mityba, gebėjimas įveikti stresines situacijas.

Programoje atliekamas homocisteino tyrimas yra vienas svarbesnių tyrimų, nusakančių šios sistemos ligų riziką. Homocisteinas tai baltymas, kuris gaminamas iš medžiagų, gautų su maistu, ir nedideliais kiekiais patenkantis į kraujo cirkuliaciją. Tačiau sutrikus homocisteino skaidymo procesui organizme, šio baltymo koncentracija reikšmingai padidėja ir toksiškai veikia kraujagyslių endotelį- pažeidžiamos vainikinės, smegenų ir periferinės arterijos.  Mokslinėse publikacijose jau seniai šis rodiklis yra pristatomas kaip širdies ir kraujagyslių ligų, insulto, trombozės rizikos faktorius. Homocisteino koncentracijai padidėjus 5µmol/l, koronarinės širdies ligos rizika padidėja 1,6 karto vyrams ir 1,8 karto moterims. Sveikų žmonių homocisteino koncentracijos padidėjimas priklauso nuo nesuderintos mitybos (pvz., gausaus gyvulinės kilmės produktų vartojimo). Todėl atlikus šį tyrimą, gebama aiškiau vertinti aterosklerozės procesą ir laiku pakreipti gyvenimo būdą.

Vertinant homocisteino koncentraciją, svarbu įvertinti ir hipercholesterolemijos būkles. Todėl programoje atliekamas lipidogramos tyrimas pateikia ne tik bendro cholesterolio rezultatą, tačiau taip pat yra išmatuojamas ir „blogojo“ (MTL cholesterolis), „gerojo“ cholesterolio (DTL cholesterolis) ir trigliceridų kiekis. Nors cholesterolis mūsų organizmui yra reikalingas (hormonų, tulžies rūgščių sintezei, vitamino D apykaitai ir kt.), tačiau „blogojo“ cholesterolio kiekio padidėjimas kraujo plazmojem, aukšti trigliceridai, didina rizika sirgti širdies bei kraujagyslių ligomis. Svarbu sekti lipidogramos rodiklių dinamiką, nes didėjant cholesterolio kiekiui reikšmingai didėja koronarinės širdies ligos, miokardo infarkto tikimybė.

Širdies nepakankamumas – neretai tai lėtinė, neišgydoma liga, kuri prilyginama onkologiniams susirgimams. Širdies audinys silpsta, nepajėgia užtikrinti efektyvios kraujotakos, gyvybiškai svarbūs audiniai nėra aprūpinami deguonimi, maisto medžiagomis, o širdies nepakankamumo statistika vis „jaunėja“. Lietuvos kardiologų draugija rekomenduoja, įtarus širdies nepakankamumo patologiją, atlikti specifinius širdies žymenis– BNP, NT-pro BNP tyrimus. Todėl į programą įtraukėme NTpro-BNP žymenį, kurį rekomenduojame atlikti, jei jaučiate dusulį, bendrą nuovargį, skausmą krūtinėje ir pan.požymius. Nustačius natriuretinių peptidų padidėjimą, galima anksti skirti gydymą ir pagerinti pacientų gyvenimo kokybę, kontroliuoti ir išvengti ligos paūmėjimų.

Kitas nepakeičiamas laboratorinis tyrimas – didelio jautrumo C-reaktyvinis baltymas (djCRB).Didelio jautrumo C reaktyvinis baltymo tyrimas atskleidžia mažo aktyvumo kraujagyslių uždegimą, o kartu atliekant ir kitus diagnostinius tyrimus, padeda objektyviai įvertinti širdies ligų riziką, susidaryti bendrą kardiovaskulinės sistemos būklės vaizdą. Rodiklio padidėjimas 2 mg/L nurodo didesnę širdies ligų riziką.

Nepamiršome įtraukti ir pačių paprasčiausių, bet ne ką mažiau naudingų laboratorinių tyrimų, kurie suteikia papildomos informacijos apie jūsų širdį – tai elektrolitų Kalio ir Magnio tyrimai, o bendrą kraujo tyrimą dovanosime! Tiek kalis, tiek magnis yra labai reikalingi mikroelementai, kurie teigiamai veikia kraujagysles, širdies raumenų veiklą. Neretai pasireiškę širdies ritmo sutrikimai, raumenų silpnumas, susijaudinimas pasireiškia dėl kalio trūkumo. Paprasčiausias jo koncentracijos atstatymas padeda įveikti visus nemalonius simptomus. Nereikėtų į tai numoti ranka, kadangi kalio trūkumas didina insultų riziką, o komplikuoti širdies ritmo sutrikimai gali baigtis staigia mirtimi. Todėl atlikę šią profilaktinę programą, galėsite įvertinti, ar jums netrūksta šių medžiagų.

Apsaugokime savo širdį atlikdami profilaktinę širdies ir kraujagyslių diagnostikos programą ir nepamirškime pasirūpinti savo artimaisiais!