Naujienos

Patraukli galimybė: kraujo tyrimai specialiai senjorams – vos už 15 eurų

Senjorai ir kraujo tyrimai

Brandžiame amžiuje gyvenimo kokybei ypač svarbi sveikata, nes kiekviena diena yra kupina staigmenų, kuriomis džiaugtis reikia jėgų. Gydytojai rekomenduoja senjorams kasmet pavasarį atlikti svarbiausius kraujo tyrimus, kad įsitikintų, jog organizmas pasirengęs šiltajam metų sezonui. Nuo gegužės 1-osios senjorai galės pasinaudoti galimybe atlikti kraujo tyrimus tik už 15 eurų*. Specialiai jiems parinkome dažniausius ir reikalingiausius tyrimus, išsamiai atspindinčius organizmo būklę: tai bendras kraujo tyrimas, mikroelementų, cholesterolio, inkstų ir kepenų funkcijos tyrimai. Akcija galioja iki pat Naujųjų metų.

Bendras kraujo tyrimas – nepakeičiamas profilaktikai

Nuovargis, irzlumas, apetito stoka – tai požymiai, kurie signalizuoja, kad organizme jau yra disbalansas. Vienas iš profilaktinių tyrimų, užbėgantis už akių sveikatos sutrikimams, yra bendras kraujo tyrimas: jis suteikia informacijos apie visus kraujo forminius elementus – eritrocitus, leukocitus ir trombocitus – ir padeda įtarti anemiją (mažakraujystę).

Elektrolitų balansas organizme – gerai savijautai

Dėl prastesnio inkstų funkcionavimo vyresnių žmonių organizme elektrolitų koncentracija dažnai gali būti netinkama. O juk elektrolitai reguliuoja nervų, raumenų funkcijas, organizmo hidrataciją, kraujo pH (rūgščių ir šarmų pusiausvyrą), kraujo spaudimą, atstato pažeistus audinius. Žmogaus organizme egzistuoja įvairūs mechanizmai, kurie palaiko tinkamą elektrolitų koncentraciją, tačiau sutrikus balansui – atsiradus vieno ar kito elektrolito trūkumui ar pertekliui – gali kilti rimtų sveikatos sutrikimų. Štai kodėl į senjorų tyrimų sudėtį įtraukėme svarbiausius organizmo elektrolitus – natrį, kalį ir magnį.

Kokie organizmo signalai išduoda elektrolitų disbalansą? Tai gali būti nereguliarus širdies plakimas, kraujo spaudimo pokyčiai, silpnumas, dilgčiojimas, traukuliai, tirpimas, raumenų spazmai, nervų sistemos sutrikimai, nuovargis, letargija ir kt.

Natris yra vienas iš svarbiausių organizmo elektrolitų. Jis palaiko organizmo skysčių ir rūgščių balansą, neleidžia įvykti dehidratacijai, padeda nervų sistemos veiklai, svarbus raumenų susitraukimo procese (taip pat ir širdies raumens!), jo vaidmuo svarbus energijos gamyboje ir pernešant maisto medžiagas į ląsteles. Natrio kiekį būtinai rekomenduojame sekti, kai yra įtariami elektrolitų apykaitos sutrikimai.

Kalis labai svarbus širdies ligų diagnostikai: padidėjus kalio koncentracijai, pasireiškia širdies ritmo sutrikimai, o žmogaus organizme šio elemento sumažėjus, yra stebimi nervų ir raumenų pažeidimai. Užtikrinus optimalų kalio kiekį organizme, mažėja hipertenzijos ir su ja susijusių ligų – insulto, infarkto, inkstų – nepakankamumo rizika. Tai itin aktualu vyresniame amžiuje.

Magnis dalyvauja daugelyje organizmo procesų: aktyvina fermentų veiklą, dalyvauja šilumos reguliacijos procese, palaiko raumenų, širdies ir nervų sistemos funkcijas. Jeigu senjorai patiria nuolatinį stresą, jų mityba nesubalansuota, šio mikroelemento kiekis organizme gali greitai sumažėti, todėl būtina pasitikrinti savo organizmo atsargas.

Inkstų ir kepenų funkcijai patikrinti –kreatininas ir bendras bilirubinas

Į tyrimų sudėtį įtraukėme du vyresnio amžiaus asmenims svarbius rodiklius, kad būtų galima profilaktiškai patikrinti inkstų ir kepenų veiklą. Tai – kreatininas ir bendras bilirubinas.

Kreatininas yra vienas iš dažniausiai laboratorinėje diagnostikoje naudojamų rodiklių. Jo kraujyje padaugėja sutrikus inkstų, kaip kraujo filtro, funkcijai. Tyrimas itin aktualus, įtarus kokią nors inkstų ligą arba po ūmios infekcijos atsiradus inkstų funkcijos sutrikimui. Senstant visuomenei, labai išaugo ir sergamumas cukriniu diabetu, todėl periodinis kreatinino kraujo tyrimas yra būtinas, jei senjorui jau yra diagnozuota ši liga.

Bendras bilirubinas – kepenų ir tulžies pūslės veiklos rodiklis. Jo padidėjimas pasireiškia gelta. Bilirubino koncentracija organizme nėra didelė, todėl normų pakitimus lengva pastebėti ir į juos tinkamai reaguoti.

Prieš klastingą cukrinį diabetą – gliukozės tyrimas

Beveik 100 procentų cukrinio diabeto atvejų vyresniame amžiuje sudaro II tipo, t. y. nuo insulino nepriklausomas cukrinis diabetas. Šiuo metu tai itin dažnas susirgimas išsivysčiusiose šalyse. Kartu su širdies ir kraujagyslių sistemos ligomis cukrinis diabetas yra visiškai pagrįstai vadinamas. „civilizacijos liga“. Cukrinis diabetas „sėlina“ lėtai. Kartais jis diagnozuojama profilaktinių patikrinimų metu arba kai žmogus kreipiasi į gydytoją dėl odos niežulio, pūlingų bėrimų, negyjančių žaizdų. Dėl neaiškios klinikos kartais ši liga diagnozuojama labai vėlai, kai ligoniui sutrinka regėjimas, kojų kraujotaka ir kt.

Todėl siekdami padėti senjorams kontroliuoti ir diagnozuoti II tipo diabetą, į tyrimų sudėtį įtraukėme ir aktualų gliukozės kiekio kraujo serume tyrimą.

Lipidograma: „gerasis“ cholesterolis prieš „blogąjį“ cholesterolį

Vyresniame amžiuje norint atsakingai kontroliuoti širdies ir kraujagyslių ligas – infarktą, insultą, širdies nepakankamumą – rekomenduojama nuolat sekti cholesterolio rodiklius.

Gydytojai rekomenduoja vyresnio amžiaus žmonėms kasmet profilaktiškai išsitirti cholesterolio kiekį kraujyje. Pasak kardiologų, Lietuvoje padidėjusi cholesterolio koncentracija kraujyje nustatoma daugiau nei 80 procentų atėjusių jo išsitirti žmonių. Visgi čia svarbu paneigti mitą, kad visas cholesterolis kelia pavojų. Kraujagysles žaloja mažo tankio („blogasis“) cholesterolis ir trigliceridai. Didelio tankio („gerasis“) cholesterolis kaip tik padeda organizmui mažinti „blogojo“ cholesterolio kiekį. Todėl svarbu nustatyti ne tik cholesterolio koncentraciją kraujyje, bet ir jo dalių santykį.

Tiksliausias cholesterolio tyrimas gaunamas atlikus ne bendrą cholesterolio kiekį kraujyje, o lipidogramą. Būtent šį tyrimą įtraukėme ir į pasiūlymą senjorams.

Svarbu tinkamai pasiruošti kraujo tyrimams

Kraujo tyrimai senjorams – tai puiki galimybė profilaktiškai įvertinti svarbiausias savo organizmo funkcijas. Rekomenduojame prieš kraujo tyrimus negerti ir nevalgyti mažiausiai 8 valandas, nes cheminė kraujo sudėtis pavalgius gali keistis iki 50 procentų. Sultys, arbata, kava taip pat yra maistas. Leidžiama gerti šiek tiek vandens.

Pasinaudoti kraujo tyrimų senjorams pasiūlymu kviečiame visus asmenis nuo 60 metų – dėl gyvenimo, kuriuo verta džiaugtis, kokybės.

Tyrimus galima atlikti kraujoanalize.lt procedūriniame, esančiame adresu Savanorių pr. 137, Kaunas.

*Kraujo tyrimų pasiūlymo senjorams vertė ne akcijos metu – 22,50 euro. Kraujo paėmimo paslauga – 2 eurai.