Naujienos

Laboratorinės medicinos gydytojo vaidmuo sėkmingam ligos gydymui

By 2018-03-18 balandžio 23rd, 2018 No Comments
Gydytojas ir stetoskopas

Kraujo tyrimų atsakymai paprastam žmogui dažnai būna nesuprantami, o jų interpretacijai reikalingos specialios medicinos žinios, kurias turi laboratorinės medicinos gydytojas. Šios srities gydytojas konsultuoja pacientus ar kitus tyrimų užsakovus (gydytojus) apie konkrečioje situacijoje tinkamiausius laboratorinius tyrimus, interpretuoja atliktų tyrimų klinikinę vertę diagnostikos, prognozės bei gydymo klausimais.

Kokį vaidmenį paciento ligos diagnozei ir gydymui turi laboratorinės medicinos gydytojas, kodėl šios srities gydytojai turėtų dalyvauti ligonių gydyme ir glaudžiai bendradarbiauti su kitų sričių gydytojais, pasakoja laboratorinės medicinos gydytoja dr. Ramunė Šepetienė.

 

Laboratorinės medicinos gydytojo darbo specifika

Laboratorinės medicinos gydytojas yra toks pat gydytojas, kaip ir visi kiti, tačiau jo išskirtinumas yra tas, kad jis gerai išmano laboratorinių tyrimų paskyrimo, atlikimo ir vertinimo specifiką. Laboratorinės medicinos gydytojo konsultacija apima ne tik atskirų „skaičių“ interpretaciją, bet ir kiekvienos kiekvieno tyrimo rezultatų susiejimą su konkretaus paciento atveju – tyrimai vertinami pagal organizmo sutrikusio balanso funkcijų patofiziologines išraiškas. Paprastai kalbant, dažniausiai, tas sutrikusias funkcijas būtent ir atspindi kraujo tyrimai. Tereikia juos tinkamai parinkti, tinkamai atlikti ir tinkamai interpretuoti.

Laboratorinės medicinos gydytojo konsultacija prasideda tyrimų paskyrimu. Dažnai šeimos gydytojai ar kitų sričių gydytojai paskiria pacientui tyrimus pagal standartinį savo srities algoritmą, įvertindami tik juos dominančią problemą, pavyzdžiui, hematologas skiria bendrąjį kraujo tyrimą, kai kuriuos biocheminius rodiklius ir panašiai, kad  išsiaiškintų, ar nėra mažakraujystės, kitų kraujo sistemos ligų, kai tuo tarpu kraujas atspindi labai platų spektrą įvairių sutrikimų ir vienų ar kitų tarpusavio deriniai gali nurodyti kelias diagnostikos ir gydymo kryptis.

Sėkminga ligos diagnozė priklauso nuo tyrimų įvertinimo 

Kita vertus, laboratorinės medicinos gydytojas, pagal išvestinius rodiklius gali įvertinti ir laboratorijos darbą – ar nebuvo klaidų tiriant, paimant mėginį. Visapusiškas tyrimo įvertinimas yra laboratorijos gydytojo darbo ypatumas. Ne visi patologiniai rezultatai gali būti priskirtini paciento blogos savijautos diagnostikai, dalis jų gali tik imituoti ligą, o atsirasti dėl laboratorijos ištyrimo skirtingų etapų klaidų. Dar vienas svarbus niuansas – laboratorijos gydytojas gali įvertinti, kaip vienoks ar kitoks gydymas keičia rezultatus, kaip atskiri vaistai veikia vieną ar kitą sistemą ir ką dėl to parodo kraujas, kaip keičiasi jo parametrai. Galbūt naudojami vaistai tinka vienai ligai gydyti, bet, žiūrint sistemiškai, gali parodyti kitų organų sutrikimus. Ypač tai svarbu, kada pacientai mėgsta patys pasirinkti sau gydymą.

Iš tikrųjų, būtų idealu, kad pacientus laboratorijoje pasitiktų laboratorinės medicinos gydytojas ir lydėtų jį per visus tyrimo etapus, kol pacientas su gautais tyrimų rezultatais išeitų iš laboratorijos. Šiuolaikinė gydymo sistema nesuteikia tokios prabangos, bet ji būtų teisingiausia paciento atžvilgiu.

Registruokitės konsultacijai pas laboratorinės medicinos gydytoją: http://bit.ly/2FQoLIM