Kaip tėvai gali padėti vaikui pasiruošti kraujo tyrimui?

Kraujo tyrimai mūsų mažiesiems dažniausiai yra labai nemaloni ir bauginanti procedūra. Ne mažiau streso apsilankymas pas gydytoją kelia ir tėveliams, kadangi šie dažnai nežino, kaip tinkamai paruošti savo atžalą vizitui bei padėti jo metu, kad procedūros keltų kuo mažiau streso ir ateityje jis nebijotų lankytis pas gydytoją. Todėl labai svarbu tinkamai pasiruošti dar prieš važiuojant į gydymo įstaigą.

Geriausia vaiką prie minties apie vizitą pas gydytoją pratinti pamažu, skiriant tam užtektinai laiko. Būtų puiku, jei dar namuose tėvai paprastai, suprantamais žodžiais jam paaiškintų procedūros svarbą ir būtinybę. Geriau tai daryti žaismingai, kad vaikas su tuo sietų tik geras emocijas. Jokiu būdu negalima gąsdinti, jog tai daroma dėl to, kad vaikas buvo nedrausmingas ar nusižengė, nes tai tik įbaugins jį, sukels pasipriešinimą. Jei mažylis turi mėgstamą žaislą (lėlytę, meškiuką ir pan.), žaisdami kartu su vaiku jam galite atlikti procedūrą. Žinoma, pati procedūra mažyliui gali sukelti nemalonių pojūčių, kuriuos jis gali interpretuoti kaip skausmą, todėl nepatartina meluoti, kad visiškai neskaudės. Juk tėvai mažiesiems yra autoritetas – meluodami suduosite smūgį vaiko pasitikėjimui Jumis. Geriausia patiriamą jausmą prilyginti kokiam nors pažįstamam jausmui, pavyzdžiui, uodo įgėlimui.

Atvykite į procedūrinį anksčiau, skirkite laiko erdvei prisijaukinti. Rekomenduojame ir užsukti į procedūrinį susipažinti su personalu iš anksto, kad mažylis, kai ateis laikas procedūrai, jaustųsi pažįstantis tiek aplinką, tiek slaugytoją.

Vaikai jautriai reaguoja į neigiamas tėvų emocijas ir jaučia jų nusiteikimą, todėl itin reikšmingas pačių suaugusiųjų požiūris. Net jei vizitas pas gydytoją ir kelia Jums įtampą, svarbu tai pripažinti, neneigti, nes vaikai viską jaučia ir tai atspindi. Geriau parodyti pavyzdį vaikui, kaip galima įveikti savo baimes. Išlikite ramūs procedūros metu, tada ir vaikas jausis ramiau bei saugiau. Ypač svarbu tiksliai vykdyti slaugytojo nurodymus procedūros metu. Dažnai nutinka taip, kad paprašius palaikyti mažylio ranką, gailėdami jo, tėvai tik lengvai prilaiko. Kadangi dūrio metu suskausta, vaikas ranką pajudina ir bando ją patraukti, procedūros nepavyksta atlikti kokybiškai, todėl tenka ją kartoti dar kartą. Be to, tai gali baigtis didžiule ir spalvinga hematoma (mėlyne). Dėl šios priežasties būtinas komandinis tėvų ir medicinos personalo darbas, kai parodomas visiškas pasitikėjimas vieni kitais ir suvaldoma situacija. Kai viskas traktuojama kaip žaidimas ir tėveliai noriai įsitraukia į jį, tai gali tapti įdomiu nuotykiu mažajam.

Po procedūros, svarbu atkreipti vaiko dėmesį, kad skausmas buvo visai nestiprus ir reikėjo kentėti labai trumpai. Būtina jį pagirti už drąsą ar bent bandymą būti drąsiam, net jei vaikas ir verkė. Nes drąsus ne tas, kuris nebijo, o tas, kuris išdrįsta net bijodamas. Taip pat galima vaikutį pradžiuginti maža dovanėle ar mėgstamų ledų porcija.